ForumSağlık2023

Pandemi sürüyor hafife alma hali de!

Salgınlar Çağı

Hayatımızın gündemine pandemiyi getiren Coronavirüsün yeni üyesi tanımlanalı tam 3 yıl oldu. Zor geçen üç yıl. Politikacılar bitti dese de süren pandemi yeni varyant ve alt varyantlarla her biri kendine özgü dinamikleri olan dönemler halinde sürüyor. 

Güncel duruma ilişkin birkaç not düşelim

  • DSÖ rakamlarına göre 12 Aralık 2022-8 Ocak 2023 arasında COVID-19 vaka sayısı 14 milyon ve ölümler ise 49 bin. Bu dört haftalık sürede önceki dört haftaya göre vakalarda %10, ölümlerde %22 artış söz konusu. Mevcut rakamların gerçek durumun tam anlamıyla göstermediğine dikkat çeken DSÖ, “birçok ülke COVID-19 test stratejilerini aşamalı olarak değiştirdiğinden ve bunun sonucunda daha az sayıda test yapıldığından” sonuçların ihtiyatla yorumlanması gerektiğini belirtiyor.
  • Dünya genelinde vaka sayısı açısından Japonya ilk sırada ve Japonya’da Kasım ayı başından itibaren başlayan yeni COVID dalgası günde 400'den fazla kişinin yaşamını kaybetmesine neden oluyor. Bu rakamlar pandeminin başından bu yana en yüksek sayılar. Japonya’da son dört haftada COVID-19’a bağlı 9 bin ölüm oldu ABD’de ise bu rakam 12 bin.
  • Uluslararası haber ajansları, Çin’de sıfır COVID-19 politikasına son verilmesinin ardından geçen bir aylık sürede 60 bin kişinin öldüğünü duyurdu. Sıfır vaka politikası sonlanan kadar 5 binden fazla ölüm bildiren ülkede bir ay içerisinde 60 bin kişinin öldü. 2023 yılında COVID-19’un en az 1 milyon ölüme yol açacağı tahmin ediliyor.
  • Avrupa Hastalık Kontrol Merkezi Çin'den gelen uçuşlarda önlemler alınmasını önerdi geçtiğimiz günlerde. Bir süredir unutulan bu öneriler özellikle yeni varyant takibini de içeriyor:

                          Kalkış öncesi yolcularda test

                          Uçakta maske kullanımı

                          Uçaklarda temizlik ve dezenfeksiyon

                          Görevlendirilecek mürettebatın aşı durumunu dikkate alma

                          Gelen yolculardan rastgele test

                          Havaalanlarında atıksu izlemi

  • Dünyanın farklı bölgelerinde farklı Omikron altvaryantları yayılıyor. ABD’de yeni alt varyant tespit edildi ve hızla yayılıyor. Klinik etkilerinin farklılığı konusunda henüz bir değerlendirme yok. DSÖ  Omikron alt varyantları için ayrı bir izleme listesi oluşturdu ve güncel olarak dört alt varyantı yakından izliyor.

Türkiye’de duruma ilişkin bir değerlendirme yapmak olanaklı değil. Sağlık Bakanlığı Türkiye COVID-19 Tablosu’nu uzun bir süredir yayınlamıyor, son yayınlanan tablo 14-27 Kasım 2002 dönemine ait. Hafife alma halinin bir yansıması.

Birçok anlamda zor bir kış geçiyor. 

Salgında ise COVID-19 grip ve diğer solunum yolu infeksiyonlarının artışa geçtiği bir dönem geçiriyoruz.

COVID-19 uzun süreli belirtilere ve sağlık sorunlarına da neden oluyor. 

Pandemiyle sarsılan sağlık sistemleri “Long COVID” gerçeğiyle de yüzleşmek durumunda kalacak. 

Cumhuriyetimizin yeni yüzyılında sağlık sistemimiz süregiden COVID-19 etkileriyle, yeni tehditlerle baş etmeye hazır mı? 

Yorum Ekle

Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.