ForumSağlık2023

Kadroların akıbeti belli oldu

Sağlıkçılar

Vergi ve Ekonomi Paketi olarak adlandırılan bir torba yasaya dün gece (7.4.2022), bütün partilerin mutabakatıyla, son anda eklenen bir kanunla Sağlık Bakanlığı adına uzmanlık eğitimi yapanların ilave mecburi hizmeti kaldırıldı. Ayrıca, geçtiğimiz ay yapılan TUS'a  giren ve istifa ettiği veya istifa etmiş sayıldığı için yeniden Devlet memurluğuna henüz başlayamayan, dolayısıyla Sağlık Bakanlığı adına üniversitelerde açılan uzmanlık eğitimi kadrolarını tercih edemeyecek olan kişiler için de bir geçici madde eklendi. Böylece, 06.03.2022 tarihinde TUS'a giren herkes Sağlık Bakanlığı adına üniversitelerde açılan uzmanlık kadrolarını da tercih edebilecek. Uzmanlık eğitiminin Sağlık Bakanlığı adına üniversitede yapılması halinde ilave bir mecburi hizmet yüklenmesindeki eşitsizliğin ortadan kaldırılmasını sağlayan düzenleme, bu yönüyle yerindedir. 

Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığına verilen 17.266 asistan kadrosu ile birlikte bu değişikliğin birlikte değerlendirilmesinde, üniversitedekiler de dahil bütün uzmanlık kadrolarının Sağlık Bakanlığı adına kadro olarak ilan edileceğine ilişkin söylentinin gerçek olacağı anlaşılmaktadır. 

Üniversitelerdeki uzmanlık kadrolarına atanacak hekimlerin Sağlık Bakanlığı kadrosunda olmasının anlamı nedir diye düşünüldüğünde; Sağlık Bakanlığında ara ara dile getirilen, üniversite hastanelerinin Bakanlığa devredilmesi isteğinin bir yapı taşının daha döşendiği  akla geliyor. 

Karşılaştırma-Cetveli-Md-11-ve-Md-12-V2.pdf

Yorum Ekle

Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.