ForumSağlık2023

HPV: Kanserin Bir Aşısı Var, Peki Ya Laiklik Yoksa? (3)

Hastalanmamak İçin

Peki, tüm bu bilimsel gerçeklere rağmen neden Sağlık Bakanı inatla 18 yaş sınırı koymakta, aşıları ulusal aşı takvimine alacaklarını duyurduğu konuşmasında “ülkemizin sosyal gerçekliklerinden kopuk kararlar alınmasının kimseye bir faydası yok” demektedir?

Laikliği, dini referansların toplumsal yaşamın dışına çıkarılması olarak tarif edecek olursak, devlet kurumlarına yerleşmiş bir grup tarikat üyesinin sağlık politikaları belirlerken bilimi hiçe sayarak kendi var saydıkları “sosyal gerçekliklere” göre hareket ettiğinde yaşam hakkımız ve sağlık hakkımızın nasıl da elimizden alınabildiğiyle karşılaşırız. Burada referans alınan ise dar bir grubun “sosyal gerçeklik” adıyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı çocukların yetişkinliklerinde kansere karşı korunma hakkını elinden almasıdır. 6 yaşındaki çocukların istismarına göz yumulurken konu sağlık hakkımıza gelince gerici bürokratların uydurduğu sosyal gerçeklikten bahsedenler yurttaşlık haklarımızı elimizden almaya çalışmaktadır. Sağlık hakkı ve yaşam hakkı anayasa ile de güvence altına alınmış doğuştan kazanılmış haklarımızdandır.

Eğer bir sosyal gerçeklikten bahsedilecekse, biz sosyal gerçeklik olarak aşısız toplumlarda kadınların yüzde 80’inin bu enfeksiyonu geçirdiğini görüyoruz, insanların toplumsal basınç kurularak damgalandığını görüyoruz, sunumlarımıza gelip 28 yaşında kızını rahim ağzı kanserinden nasıl yitirdiğini anlatan anneleri görüyoruz. Biz sosyal gerçeklik olarak onların gerici tutumlarını değil halkın sağlık hakkını görüyoruz. O nedenle Sağlık Bakanı da düştüğü şerhten geri adım atmalıdır.

İlgili herkesi mücadelenin parçası olmaya, sözünü söylemeye davet ediyoruz çocuklarımızın yetişkinliklerinde kanserden korunması için.

Yorum Ekle

Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.