ForumSağlık2023

Herhangi bir bilgiyi paylaşmadan önce…

Pandemi Sonrası

İnternet ve/veya diğer ortamlarda rastlanan her bilginin doğru olmadığı konusundaki farkındalığımızın her zaman en üst düzeyde olması gerekir. Kendimizi, daha da önemlisi etrafımızdakileri yanlış bilginin zarar vermesinden korumalıyız. Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) bizlere bu konuda oldukça fazla deneyim kazandırdı. Zararlı bilginin yayılmasına katkı vermemek aynı zamanda toplumsal bir sorumluluktur. Tam da bu gerekçe ile içeriğinin doğruluğundan emin olunmayan bilgilerin paylaşılmaması uygun olur. Bu konuda Dünya Sağlık Örgütü, aşağıda ayrıntıları yazılı olan SHARE (PAYLAŞ) kontrol listesinin kullanılabileceğini işaret etmektedir:

Source (Kaynak): Tıbbi (medical) ve güvenlikle (safety) ilgili bilgiler için resmi kaynakların kullanılması önerilmektedir.

Headline (Başlık): Başlık her zaman içeriğin/öykünün tamamını anlatmaz. Paylaşmadan önce mutlaka içeriğin tamamını okuyalım.

Analyze (Analiz etmek): Bilgilerin doğruluğunun kontrol edildiği ortamlar mevcuttur. Bu ortamlar herhangi bir bilgi paylaşılmadan önce doğrulama amacıyla kullanılabilir.

Retouched (Rötuş/düzeltme yapılmış): Öykülerdeki yanıltıcı resimlere ve videolara dikkat etmek, mutlaka kontrol etmek gerekir. Üzerlerinde düzeltme yapılmış, rötuş yapılmış olabilir.

Error (Hata): Yazım hataları ve diğer hatalar, bilgilerin yanlış olduğu anlamına gelebilir. Hatalara dikkat edelim. 

Bu adımlar paylaşımlarımızın doğruluğuna katkı sunabilir, bizlere rehber olabilir... 

https://www.who.int/news/item/22-09-2021-be-careful-what-you-share.-things-aren-t-always-what-they-seem-online

Yorum Ekle

Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.