ForumSağlık2023

Hekim Göçü!

Sağlıkçılar

Fakülte günlerimi de sayarsak eğer 40 senelik hekimim! Soru şudur ne değişti? Yanıtım ise daraltılmış olarak "hiçbir şey" şeklinde olacaktır. Neden "hekim göçü" ya da "gidiyorlar/gitmek" argümanlarının bir retoriğe dönüştürüldüğünü açıkçası merak ediyorum... "Gönüllü sürgünlük" mü; fazla romanesk ve romantik! Ben "kaçmak" yaklaşımının da tartışılması irdelenmesi taraftarıyım. Örneğin "mücadele etmek yerine kaçmayı tercih ediyorlar" diyemez miyiz? "Gitme" ya da "göçme" nedenleri kendi kırk senemi düşündüğümde "yeterince" ikna edici gelmiyor!

İlk günden fazla sert mi oldu? 

Yorumlar

Katılmıyorum; "ufak hayatımız... basit tercihimiz..." Birey olmayı ve bireyciliği, bireyselliği her zaman önde tutarım ancak bu bağlamda değil!

Hayatımızı basitçe yaşamak varken neden hayatla mücadele edelim yahut hayatın gerçekliğinden kaçalım? Ülkemizdeki hayat gerçekliğini görüyoruz. Yurtdışındakini de görüyoruz. Basit bir kıyas yapıyoruz ve kendimize en uygun olan seçeneği tercih ediyoruz. Dünya vatandaşı olduk, kaçacak ya da kovalayacak bir şeyimiz yok artık. Ülkemizi kurtaracak Kara Murat biz değiliz, dünyayı kurtaracak süpermen de biz değiliz. Sadece kendi ufak hayatımız için basit bir tercih yapıyoruz. Böyle düşünemez miyiz, yorumunuzu merak ettim :)

İlk günden: forum sağlık 2023 e üye olduğum ilk gün :))

Hoşgeldin. "ilk günden fazla anlaşılmaz olmuş" diyebilirim. Benim gibi kastını net anlayamayanlar olabilir... biraz daha açıklamak mümkün mü?

Yorum Ekle

Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.