ForumSağlık2023

Hastanelere saldırmak ne demektir?

Hastalanmamak İçin

Günümüz dünya düzeninin ne kadar korkunç hale geldiğini, insanoğlunun binlerce yılda biriktirdiği ne kadar değer varsa “kudretli efendiler” tarafından nasıl bir anda yok sayıldığını görüyorsunuz, değil mi? Savaşın, silahın, bombanın ne olduğuna, acımasızlığına, çocuk, kadın, yaşlı demeden can alan iğrenç yüzüne nasıl tekrar tekrar şahit oluyoruz!

Filistin sorununun çok uzun, mücadeleler, haksızlıklar ve katliamlarla dolu bir geçmişi var. Son olarak 7 Ekim’de Hamas’ın İsrail’e saldırısıyla yeniden acı biçimde dünya gündeminde. Ne denebilir ki! Bir yandan Hamas’ın sivillere saldırıp çocukları, kadınları rehin aldığı, öte yandan İsrail’in bir bölgeyi sürekli bombalayarak, elektriğini, suyunu, yakıtını, tüm yaşam damarlarını keserek, sağlık hizmetlerine erişimi engelleyerek, salgın hastalıklara mahkum ederek yaşanmaz hale getirdiği, bir halkı toptan cezalandırdığı, alabildiğine kirli bir çatışma ortamından söz ediyoruz.

İsrail önce Gazze şeridinin kuzeyindeki bir milyondan fazla insanın güneye gitmesi ve hastanelerin boşaltılması talimatı verdi. Nereye, nasıl gidecekti ki insanlar? Hastaneler tedavisi süren binlerce insan varken ve her yer bombalanırken nasıl boşaltılabilirdi? Bu talimattan kısa süre sonra El Ehli Baptist Hastanesi bombalandı ve en az 471 kişi hayatını kaybetti. İsrail İslami Cihad’ı sorumlu tutsa da bombalamanın İsrail tarafından yapıldığı kanaati yaygın. Bir hastanenin bombalandığı, insanlığın tükendiği, savaş suçları alenen işlenirken uluslararası örgütlerin etkisiz hale geldiği bir katliam ortamından söz ediyoruz.

Gazze’de durum korkunç. Hastaneler hasta ve yaralı dolu. Hastalar, yaralılar hastanelere ulaşamıyor, ulaşanlar da koşullar, malzeme eksiği, saldırılar ve kalabalık nedeniyle gerekli tıbbi yardımı alamıyor. Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü (MSF) bölgenin en önemli hastanesi Al-Shifa’da ameliyatların ağrı kesici verilemeden yapıldığını bildiriyor. Özellikle yoğun bakım ve yenidoğan ünitelerindeki hastalar, solunum desteği alanlar olanaksızlıklar yüzünden ölüm kalım savaşı veriyor. Şeker hastaları, kanser hastaları, kronik hastalar, gebeler ilaç bulamıyor. Çok sayıda hekimin, sağlık çalışanının ve ailelerinin de öldüğü ifade ediliyor.

21 Ekim’de aralarında Dünya Sağlık Örgütü’nün de olduğu Birleşmiş Milletler kuruluşları, UNDP, UNFPA, UNICEF, WFP ortak bir açıklama yaptı. Tüm tarafları uluslararası insani hukuk kurallarına uymaya çağıran açıklama şu cümleyle bitiyor: “Gazze’de insani durum son çatışmalardan önce umutsuzdu, artık felakettir. Dünyanın daha fazlasını yapması gerekiyor.”

Ne büyük vahşet ve uluslararası kurumların çaresizliği! Dünyanın zenginleri, güç sahipleri, büyük “adamlar”, utanmıyor musunuz? Sosyal medyada, ekranlarda, meydanlarda faydasız konuşmalar yapmayı bırakıp, dünyayı adaletli, yaşanabilir bir yer yapmak, çocukların, kadınların ölümünü durdurmak için sahici işler yapacak mısınız?

https://www.birgun.net/makale/hastane-bombalayan-dunya-duzeni-478912

Yorum Ekle

Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.