ForumSağlık2023

Halkın hastaneleri şehir hastaneleri uğruna kapatılıyor

Hastalanırsak

Kamu özel işbirliği denilen finansman modeli kullanılarak yapılan şehir hastaneleri ile ilgili pek çok sorun var. Önemli konulardan biri bu hastaneler gerekçe gösterilerek en köklü ve en önemli hastanelerimizin sırayla kapatılması. Ne yazık ki bu sorun büyüyor ve iktidarın kötüyü yapmaktaki ısrarı devam ediyor. Ankara’da Etlik Şehir Hastanesi’nin yakında açılması gündemde ve sadece Ankara’ya değil tüm Türkiye’ye hizmet veren beş hastanemiz daha kapatılmak üzere. Aynı sorunun İzmir, Kocaeli ve Kütahya için de kapıda olduğunu hatırlatayım.

Ankara’da Onkoloji Hastanesi, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Hastanesi, Dr. Sami Ulus Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi, Etlik Zübeyde Hanım Doğumevi ve Ulucanlar Göz Hastanesi tüm itirazlara rağmen kapanmanın eşiğine geldiler. Ankara zaten hastane kapatmalarından en fazla sıkıntı yaşayan kentimiz. Daha önce de Ankara Numune Hastanesi ve Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi gibi çok önemli altı hastanemiz kapatılmıştı. Bu hastanelerin özellikle yoksul yurttaşlarımız için önemini hepimiz biliyoruz. Parası olanlar için ise özel hastane bulmak zor değil.

Ankara’da 3800 yataklı dev bir şehir hastanesi varken, aynı büyüklükte bir ikincisinin açılması, bu gerekçeyle beş hastanenin daha kapatılması aklın, bilimin, sağlık hizmetlerinin gereği değil. Hastaneye ulaşımda yaşanan zorluklardan tutun, hastane içindeki işleyişe, hekimlerin ve sağlık çalışanlarının sorunlarına kadar dağ gibi biriken sıkıntıların daha da büyüyeceği anlaşılıyor.

Mesele ciddi. İktidarın bu konuda ısrarla uyarılması gerekiyor. Muhalefet partilerinin de daha aktif rol almaları, liderlerinin açıkça hastaneleri kapatmama çağrısı yapmaları, iktidara geldiklerinde kapatılan hastaneleri açacaklarını ilan etmeleri bekleniyor.

Hastanelerimizin korunması ve sağlık hizmetlerine devam edebilmeleri hepimiz için önemli ve yakında kapatılması düşünülen hastaneler nedeniyle acil sorun. Ankara’da ve İzmir’de bu amaçla kurulan platformlar soruna bıkmadan dikkat çekiyorlar. Hastanemi Açın Platformu’nun dediği gibi, her işin başı sağlık olmalı. Kâr, para, kent rantı işleri halkın sağlık hakkının önüne geçmemeli.

https://www.birgun.net/haber/hastane-kapatmalar-acil-sorun-401199

Yorum Ekle

Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.