ForumSağlık2023

Gazze'de katliam ve kahraman sağlık emekçileri

Hastalanmamak İçin

Gazze'de İsrail tarafından Birleşmiş Milletler (BM) ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verileriyle de doğrulanan, uluslararası insani kanunlara aykırı biçimde hastanelere ve sağlık kurumlarına yönelik saldırılar yapılıyor. 

DSÖ 7 Ekim'den bu yana Gazze ve Batı Şeria'da sağlık kurumlarına ve çalışanlarına yönelik 250'den fazla saldırı yapıldığını doğruladı.

İlacın tükendiği, ameliyatların, amputasyonların anestezisiz yapıldığı, elektriğin, suyun olmadığı hastanelerdeki koşulları düşününüz. Bu hastaneler bombalanıyor işte. Üstüne bir de İsrail askerlerinin bizzat hastane içine girip operasyonlar yaptığı haberlerine bakınca, can çekişen bebek, onları kurtarmaya çalışan sağlık emekçisi görüntülerini görünce ne denebilir? Ey insanlık neredesiniz!

Gazze’nin gerçek kahramanları kimdir? Şüphesiz tüm bu koşullarda kesintisiz sağlık hizmetleri için çabalayan sağlık emekçileridir. Birileri siviller, çocuklar, kadınlar dahil ölümlerle beslenirken onlar canları pahasına hayat kurtarmak için durmadan çalışıyor, tüm dünyaya insanlık dersi veriyor.

https://www.birgun.net/makale/gazzede-insanlik-tukeniyor-482352

Yorum Ekle

Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.