ForumSağlık2023

Doktor olmanın anlamını değiştirecek yönetmelik yapılmış

Sağlığın Cüzdanı

Böyle duyurdu Sağlık Bakanı: İleride şöyle diyeceksiniz: “Bir gün bir yönetmelik okuduk. Türkiye’de doktor olmanın anlamı değişti.”

İnanılır gibi değil, Sağlık Bakanlığı “taban ödemesi” adı altında bir miktar döner sermaye ödemesiyle Türkiye’de hekimliğin anlamını değiştirdiğini ilan ediyor. Dahası bunun bir “Beyaz Reform” olduğunu anlatıyor. Yıllardır döner sermaye ödemesi alamayan yüzbinlerce sağlık çalışanının sadece bir bölümüne değişen miktarlarda yapılacak bir ödemeden söz ediyoruz. Durumu biraz olsun rahatlayanlar olacaktır ama sağlıkta biriken devasa sorunlara bakınca Beyaz Reform olarak tanıtılabilecek nesi var, belli değil.

Sağlık Bakanı yönetmeliği şöyle duyuruyor: “kitap gibi sağlam yönetmelik! Tıkla oku”. Zamanın ruhu mu demeli, Yönetmelik bir halkla ilişkiler, PR çalışması haline geliyor.

Sağlık Bakanı “Bir süredir bitkisel hayatta olan Performans Sistemi’nin fişi çekildi” diyor. Oysa “bitkisel hayatta” dediği performans sistemi, iktidarın bir süredir dillendirmekten vazgeçtiği, vaktiyle üzerine makaleler yazıp dünyaya örnek gösterdiği Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın ana unsurlarından biriydi.

Aslına bakarsanız performans mantığından vazgeçildiği yok, mesai içi ve dışı çok çalıştırıp puan toplatmaya yönelik gayret devam ediyor. Yalnız adı değişip “teşvik ek ödemesi” olmuş.

Sağlık Bakanlığı hizmetten ne anladığını “doğrudan gelir getiren faaliyet” olarak ortaya koyup, koruyucu sağlık hizmetlerini ve temel bilimleri değerli görmediğini bir kez daha gösteriyor. Sistem çok hastalık, çok muayene, çok ameliyat ve tıbbi işlem, nihayet çok puan denklemi üzerine kurulu.

Yönetmelik iktidarın sağlığa bakışını gösteriyor. Hekimlere, sağlık çalışanlarına güvenceli, emekliliklerine yansıyacak, hakkaniyetli ödeme sistemi getirmemekte ısrar ediyorlar. Sürekli yeni tanımlar, karmaşık formüller, ödemelerde kaydırmalarla günü kurtarmaya, sağlık çalışanlarında oluşan huzursuzluğu yatıştırmaya çalışıyorlar. Şiddet, iş yükünün fazlalığı bezdirmiş durumda. Yurttaşlar ise bir türlü randevu alamamak, ihtiyaç duyduğu sağlık hizmetine erişememek nedeniyle bunaldı.

Samimiyetten uzak her düzenleme beraberinde başka sorunlara yol açıyor. Sağlık sistemi alarm veriyor, yeniden bilimsel, akılcı ve sağlık hakkını gözeten biçimde ele almak gerekiyor. Tam da Forum Sağlık 2023'ün yapmaya çalıştığı gibi...

https://www.birgun.net/haber/saglik-dikis-tutmuyor-399614

Yorum Ekle

Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.