ForumSağlık2023

Bugün Soma Katliamının 8. Yılı !

Pandemi Sonrası

13 Mayıs 2014'te, Soma Holding’e bağlı Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’nin işlettiği maden ocağında çıkan yangın sonucu 301 işçi hayatını kaybetti.

Yaşamını yitiren işçiler 18 ila 53 yaş arasındaydı. Katliamdan sonra Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava yıllar sürdü.  Davada 37 kişi beraat etti, 14 sanık da taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olmaktan ceza aldı. 

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’a basit taksirden 15 yıl hapis cezası verildi. 

Bilinçli taksirden yargılanan diğer sanıklar Genel Müdür Ramazan Doğru 22 yıl 6 ay, İşletme Müdürü Akın Çelik 18 yıl 9 ay, Yardımcısı İsmail Adalı 22 yıl 6 ay hapis cezası aldı.

Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, 18 Nisan 2019’da tahliye edildi. Genel Müdür Ramazan Doğru, İşletme Müdürü Akın Çelik, yardımcısı İsmail Adalı'nın yattıkları süre göz önünde bulundurularak 2021 Şubat ayında tahliye edilince Soma davasında tutuklu sanık kalmadı.

Yapılan temyiz başvurusu sonucunda Yargıtay 12. Ceza Dairesi, 30 Eylül 2020'de, Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği, istinafın da onadığı kararı bozdu.  12. Ceza Dairesi, sanıkların "bilinçli taksirle öldürme" suçundan değil, 301 kez "olası kastla öldürme" ve 162 kez yaralama suçundan cezalandırılması gerektiğini belirtti. Bu, sanıkların ölen her bir madenci için ayrı ayrı ceza almaları anlamına geliyordu.

O sırada Yargıtay 12. Ceza Dairesi'nin üyeleri değişti. Üyeler değişene kadar, aylarca karara itiraz etmeyen Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, üyeler değişir değişmez karara itiraz etti. 

Yeni üyeler yapılan itirazı kabul ettiler ve sanıkların olası kastla öldürme suçundan değil, bilinçli taksirle öldürme suçundan cezalandırılması gerektiğine hükmettiler.

Yargıtay 12. Ceza Dairesi'nin oy çokluğu ile alınan kararında, Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden yapılan yargılamada 16 Haziran 2021'deki duruşmada madenin patronu Can Gürkan'a verilen 20, Türkiye Kömür İşletmeleri Baş Kontrolörleri Adem Ormanoğlu ve Efkan Kurt'a verilen 12 yıl 6 aylık hapis cezası onandı. Ormanoğlu ve Kurt'a verilen iki yıl süreyle kontrol teşkilatı başmühendisliği görevini yapmalarının yasaklanması kararı ise bozuldu.

Oy çokluğuyla çıkan karara şerh düşen daire başkanı Ahmet Er ve üye hakim Nadir Güngüneş, sanıkların olası kastla öldürme suçundan cezalandırılması gerektiği yönünde görüş bildirdi. Er ve Güngüneş'in görüşüne göre, sanıklar 301 kez öldürme ve 167 kez yaralama suçundan binlerce yıl hapis cezasına çarptırılmalıydı.

Geçtiğimiz günlerde Davayı ilk günden beri takip eden Çağdaş Hukukçular Derneği ve Sosyal Haklar Derneği konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı. Mahkeme henüz kararını vermedi.

Soma Katliamında şu anda tutuklu olan sadece iki kişi var. Onlar da yaşamını kaybeden 301 işçinin yakınlarının avukatları:

  • Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı  Selçuk Kozağaçlı “halkı hükümete karşı kışkırtma” suçlaması ile 4 yıldır cezaevinde.
  • Sosyal Haklar Derneği’nden Av. Can Atalay ise 25 Nisan 2022’de Gezi Davası’nda 18 yıl hapis ile cezalandırıldı. 

Yorum Ekle

Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.