ForumSağlık2023

1 Mayıs'ta yerini bilmek!

Son aylarda sağlık alanında yaşanan hareketlilikte "hekim sendikaları" özel bir gündem oluşturdular. Özünde emek savunusu örgütleri olarak bilinen sendikalar için 1 Mayıs'ın anlamı açık (Bu vesileyle merak edenler sağlık alanındaki sendikaların bu tarihsel günle ilgili açıklama, etkinliklerini ve etkinliklerden fotoğraflarını -resmi sayfaları ve sosyal medya hesaplarından- inceleyebilirler). 

Bu önemli mi? Önemli, çünkü hemen bütün parametreler giderek daha fazla zenginleşen bir azınlıkla giderek daha fazla yoksullaşan bir çoğunluğu gösteriyor. Hekimler dahil sağlıkçıların ezici çoğunluğu da ikinci grupta yer alıyor. Burada yer alan "herkesi" aynılaştırmayan ama yan yana olmasını kolaylaştıran ve her birinin değerini ayrı ayrı ve bir arada bilen bir kavrayışa gerek var. 

Türkiye olağanüstü kritik bir sürece girmiş durumda ve ilerliyor, hafta başında gerçekleşen Gezi kararlarını da bunun çok kuvvetli bir işareti olarak görmek gerekir. Dolayısıyla hemen herkesin/hepimizin "yerini" netleştirmesi, dayanışma içinde olacaklarını doğru seçmesi yaşamsal bir önem taşıyor. Cumhuriyet'in yeni yüzyılında nasıl bir sağlık sistemi? Forumu/katılımcıları da sağlık alanında böyle bir kavrayışın özneleri diye düşünüyorum.

Sorularımızı çoğaltmak, cevaplarını birlikte aramak, nihayetinde yerimizi doğru seçmek, emeğimizle-aklımızla yeniyi birlikte kurmak: 1 Mayıs'lar dayanışma, birlik ve mücadele günü olarak tarihten bugüne ve yarına bu gücü ve umudu veriyor.  

Yorumlar

1 Mayıs şüphesiz çok önemli. Sembol ve tarihsel bir süreç. Dayanışma mücadelesinin hafızası. Gezi Direnişi, dayanışmanın geleceği. Bu forumda temel olarak Gezi Direnişi esinlemesi. Forumlar, Gezi Direnişinin tanıştırdığı araçlar. Gezi davası sözü bile tek başına direnişin kendisine hakaret. Çünkü Gezinin lideri yoktu ki, Gezi hiç bir isime değil herkese aitti, Gezi tek bir düşüncenin değil birçok düşüncenin katıldığı bir direnişti. Gezi ne filancanındı ne falancanın. Hepimizindi. Ve hepimiz ordaydık...

Yorum Ekle

Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.