ForumSağlık2023

HPV ve SAĞLIK HAKKINA TOPLUMCU BAKIŞ-1

Hastalanmamak İçin

HPV, 200’ün üzerinde tipi olup, bunlardan 40 kadarı genital bölge hedefli olan bir virüs. Kanserle bağı en çok bilinen unsur. Dünyadaki tüm kanserlerin %5’ine, dünyadaki tüm kadın kanserlerinin %10’una kaynaklık ediyor HPV. Cinsel yolla bulaşan bir virüs ve aşısız toplumlarda maalesef çok yaygın. Kadınların %80’inin yaşamı boyunca en az bir HPV enfeksiyonu geçirdiği biliniyor. Erkeklerin durumu da daha iyi değil. Bir kadının ilk cinsel deneyiminde HPV enfeksiyonu geçirmesinin kümülatif riski %46, yani 2 kişiden biri risk altında. Kayıtlı rakamlara göre (ki aslında gerçekler sayılar çok daha fazla) yılda 528 bin kadın HPV’ye bağlı kanser olmakta ve bunların 350 bin kadarı yaşamını yitirmekte. Bilinenin aksine ise erkekler sadece taşıyıcı değil, kadındaki kadar marjinal rakamlarda olmasa da yılda 34 bin erkek de HPV’ye bağlı kansere yakalanır durumda. Bunlar çok üzücü sayısal bilgiler. Ama bundan kurtulmanın bir yolu var: “Çocuk yaşta ulusal aşı takvimi kapsamında aşılanmak.” 10 yıl boyunca ulusal aşı takviminde aşılama yapılmış bir ülkenin gerçek yaşam verisine göre HPV enfeksiyonlarında ve genital siğillerde %90 azalma, yüksek dereceli kanser öncüsü lezyonda (CIN2-CIN3) yüzde %85 azalma sağlandığı görüldü. İnsanlık tarihinde 10 yıl çok kısa bir süre ve bu etki çok iyi bir oran.

Maalesef 100’ün üzerinde ülkede ulusal aşı takvimi kapsamında olan HPV aşısı, ülkemizde ulusal aşı takviminde yer almamakta. Halkımız tarafından HPV ve HPV’ye bağlı kanserler hakkında bilgi düzeyi yok denilecek düzeydeydi. 3 doz uygulanan aşının toplam maliyeti 2400 TL civarında. Geçim derdine düşmüş halkımızın kanserden korunmak için ilaç tekelinin belirlediği fahiş fiyatlara bu aşıları edinmesi mümkün değil. “Aşı Bursu Dayanışması” ile devlete yapması gerekenleri göstermek için, eczacı meslektaşlarımla bir dayanışma ağı kurarak şu ana kadar 696 doz ücretsiz HPV aşısı uyguladık, burs olanağı çıktıkça da uygulamaya devam ediyoruz. Bu aşı bursu çalışması ilk günden itibaren ulusal medyada ve sosyal medyada fazlaca yer buldu. Türkiye’nin birçok bölgesinde mahallelerde, kampüslerde, eczacı odalarında “HPV ve Sağlık Hakkı” konulu sunumlar gerçekleştirdik. Önce Çocuklar Ve Kadınlar Derneği ile iletişime geçerek aşıladığımız arkadaşlarımız adına SGK’ya paranın geri iadesi ve ulusal aşı takvimine alınması için dava açtık. 8 aydır bu sağlık hakkı talebini gündemde tutmaya devam ediyoruz. Birçok belediye, baro, eczacı odası, TTB, kadın mücadele örgütleri, milletvekilleri, siyasi partiler vb. kuruluşlar bu konuyu gündemlerine alarak farkındalığın yaygınlaşmasına vesile oldular. Amacımız burs vererek hayırseverlik yapmaktan ziyade milyonlarca vatandaşımızın hakkı olan kanserden önleyen bu aşılara ücretsiz bir şekilde ulaşmasıydı. Bu kapsamda #HPVAşısıÜcretsizOlsun talebiyle sosyal medyada da gündemden düşmeyen bir halk sağlığı mücadelesine öncülük etmiş olduk. 

https://www.youtube.com/watch?v=GVmjGmsmzvE&t=425s

Yorumlar

Serviks Kanserinin HPV enfeksiyonuyla ilişkisi bugün bilim dünyası tarafından kanıtlanmış bir gerçek(%99.7). HPV 200 kadar alt tipi olan, bunlardan 40 kadarı genital bölge hedefli olup , yine bunun içinden tip 16 ve 18'in rahim ağzı kanserinin %70inden sorumlu olduğu dolayısıyla 2 valanlı ve 4 valanlı aşılar bu tiplere karşı koruyuculuk sağladığı için bu oranda koruyuculuk sağladığı, şu an ülkemizde bulunmayan 9 valanlı aşının ise bu tiplere ilave olarak tip 31-33-45-52-58'e karşı da koruyuculuk sağlayarak kanserin %90una neden olan bu tiplere karşı bağışıklanma sağladığı biliniyor. Teziniz,HPV'nin serviks kanserinin etkenlerinden yalnızca biri sanıldığı eski bilgiler ışığında üretildiğini görüyorum. HPV varlığı kişinin kanser olacağı anlamına gelmese de, kanserin varlığı için hpv enfeksiyonu gerekmektedir. Aşıyı ne kadar erken yaşta (cinsel yaşam başlamadan ve bağışıklık yanıtı açısından) olursa koruma o kadar iyi diye anlamanız gereken veriyi de tam tersi yöne bükmüşsünüz sanırım.

HPV aşısının rahim ağzı kanserinden ne ölçüde koruyucu olduğu hakkında bilimsel bilgi ancak genel toplumun aşılamasının üzerinden 30-40 yıllık sürenin geçmesi ile olanaklı olabilecek. HPV aşısı rahim ağzı kanserinden ne kadar koruyucu? makalesini okumak için lütfen linki tıklayınız. https://saglikarastirma.blogspot.com/2022/10/hpv-ass-kanserden-ne-kadar-koruyucu.html

Yorum Ekle

Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.