ForumSağlık2023

Evvel zaman içinde barınamama beslenememe sorunu varmış

Sağlıkçılar

Kadriye'nin yazdıklarını okuyunca aklıma geldi. İzmir'de hukuk okurken kaldığımız yurtta odalarımız 8 kişilikti, tek masa vardı. Gerçi hukuk okuyanın oksijen ihtiyacı tıp okuyan ile karşılatırılmamalı, o da ayrı. Her katta üçer adet ortak banyo vardı, 800 kişi bir binada yaşayıp gidiyorduk. Yemek fişinin karşılığı olarak salçalı makarna ve salata yiyebiliyordun, acıkırsan kantinden çeyrek ekmek arası üçgen peynir imkanı da vardı. Reşit insanlar olarak etrafı telle çevrili binaya giriş saatinden geç gelirsen ceza aldığın için, o saatten sonraki sinema biletini kullanman epey karışık işlemler gerektirirdi. Yurtta toplu çalışma odaları vardı, ama kütüphane yoktu. Hatta o zaman internet bile yoktu! Yani ülkede yoktu. Gecekondu mahallesi ile toplu konutların arasında kalan yurdumuza giden aydınlatılmamış yolun adı "tecavüz sokağı" idi. Günün her saati teşhirciler, sarkıntılık için bekleyenler olduğundan "yaya dolmuşu" yapar öyle giderdik. Gerçi göz mesafesindeki toplu konut ahalisi de her ne hikmetse iç çamaşırı ile balkonda oturmaya bayılırdı! 

Bana harç ve öğrenci kredisi de bursu da çıkmamıştı. Başarı bursum vardı, o da tekleyince kesildi. Burs aldığımız günler dışarıda pide yiyorduk. Sonrasında kiracı öğrenci olduk biz de. Onların hikayeleri bambaşka tabii. 

Öğrenci yoksulluğunu/yoksunluğunu güzellemek bir ihtiyarlık belirtisidir. Öğrencilik döneminde çalışmak, para kazanmak da çok ezildiğine delil değildir bana göre, güzeldir harçlığını kazanmak. Ama sorun bu değil ki. Hasılı benim anlattığım günlerin üzerinden tam 28 sene geçmiş. Memleket niye üniversitede okuyan gençlerinin barınma ve beslenme sorununu çözememiş? Barınma ve beslenme! Hayatta kalma ders 101 gibi bir durum sonuçta. 

O halde ileride çözülmesi zorunlu başlıklara bunu ekleyelim. Nerede kalırım, karnımı nasıl doyururum diye düşünmesin öğrenciler. Derin düşüncelere dalacak zamanları olsun. Başlık da o günlerin masal başlığı olarak önerilmiş olsun.     

Yorum Ekle

Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.