Çağrı Metni

Cumhuriyet’in yeni yüzyılında nasıl bir sağlık sistemi?

 

Bu başlık bir “çağrı”dır!

Çağrı kime/kimlere?

Herkese, hepimize…

Daha iyi, daha sağlıklı, daha güvenli bir yaşam isteyenlere. Dayanışma içinde, tek tek her birimizin ve bütünüyle toplumun, olabilecek en üst düzeyde sağlıkla yaşamasını umut edenlere. Daha iyisine ulaşıncaya kadar gereken tüm soruları özgürce soracak cesareti, el verme niyeti olanlara.

Daha iyi bir ülke, daha iyi bir Cumhuriyet, daha iyi bir sağlık sistemi hedefleyenlere. Bugünden ve gelecekten dertlenenlere. Umudunu korumak ve yükseltmek isteyenlere. Yaş, meslek, unvan şu-bu sınırlaması olmaksızın, yani sınırlara ve sıfatlara takılmaksızın…

Bu çağrı hepinize, hepimize, herkese…

Çağrı neye, nereye?

Buluşmaya! Şimdilik dijital ortamda, pandeminin izin verdiği ölçüde yüz yüze.

Bir kerelik değil, uzun soluklu. Dar kapsamlı değil, geniş katılımlı.

Gelin sıradışı bir forum oluşturalım!

Farklılıklarımız, zıtlıklarımız, çeşitliliğimizle; soruları, sorunları, açmazları, sıkıntı veya memnuniyetleri, ne isteyip ne istemediğimizi samimiyetle ortaya döküp tartışacağımız, çözüm yollarını birlikte arayacağımız bir buluşma platformu olsun.

Murâdımız; hasta, hasta yakını, sağlık çalışanı, eğitimci, öğrenci, sağlık politikaları geliştiren, uygulayan, sisteme dair fikri olan, derdi olan, söyleyecek sözü olan herkesin bakış açısıyla, temel bir hak olarak sağlığı ele almak. Ezberleri, önyargıları, kalıpları bir kenara bırakıp birbirimizin sesine kulak vermek.

Neden şimdi?

İki gerekçeyle.

İlki şu:

Pandemiyle birlikte pek çok ülkede, mevcut sağlık sistemlerinin bu büyük sınavdan geçemediğini gördük. Olağan zamanlarda saklı kalabilen kimi meseleler bu dönemde en çıplak halleriyle görünür oldu. İşte o meseleleri deşmenin, “nasıl bir sağlık sistemine ihtiyaç var” sorusu üzerine hep birlikte kafa yormanın tam zamanı.

İkincisine gelince…

Cumhuriyetin 100. yılında başka hesapların peşine düşenler var. Hırsları, ihtirasları, hedefleri, stratejileri, hazırlıkları var… Bizim adımıza geleceği şekillendirme gayretleri var.

Oysa önce biz varız, aslolanız, buradayız.

Düşlerimiz, umutlarımız, bilgimiz, ortak aklımız, dayanışmamız, direncimiz ve mücadele irademizle varız.  İyilikten ve birbirimizden aldığımız gücümüzle varız.

Bizim 100. yıl hesabımız da bu: Daha iyi bir Cumhuriyet… Daha iyi bir Cumhuriyet’te daha iyi bir sağlık sistemi.

Bunun genel politik mücadeleden soyut bir mesele olmadığını biliyoruz. Öte yandan bu çağrı çevresinde, genel politik gündemleri görmezden gelmeden; ama bunların ötesinde, bugünümüz ve geleceğimizin en önemli ve öncelikli konularından sağlığa, özellikle odaklanmak istiyoruz…

Peki nasıl yapalım bunu? “Hep birlikte kafa yormayı” nasıl sağlayalım?

Çağrımızın can alıcı meselesi de bu… Toplumsal alışkanlıklarımızla hep birlikte kafa yormak kolay değil; karşımıza engeller, tuzaklar çıkıyor. En büyük tuzaklardan biri, kendi doğrularımız ve görüşlerimiz etrafında hızla kemikleşmek, diğer açılara, perspektiflere kapanmak, önce savunmaya, sonra (çoğunlukla istemesek bile) saldırıya geçmek…

Oysa tuzaklara düşme lüksümüz, kaybedecek vaktimiz yok. Birbirimize kulak vermeye, el vermeye, fikirlerimizi ilerletmeye ihtiyacımız var.

Bunu sağlayan bir akıl, akış ve yöntem tarif edebiliriz. Hep birlikte…

Ne istiyoruz, neyin peşindeyiz?

Daha iyi bir sağlık sistemi. Birlikte düşünmek, dayanışmak, birbirimizden öğrenmek, ilham ve güç almak istiyoruz. Birlikte üretmek, birarada kalmayı başarmak istiyoruz. Buna özgü bir üslup ve yöntemi geçerli kılacağız.

Bize, hepimize, herkese güveniyoruz.

Nasıl olacak bu işler?

Pandeminin göbeğinde, bir sohbetin ürünü olarak ortaya atılan sıradışı forum fikri, birkaç ay içinde 400’e yakın katılımcıyı biraraya getirdi. Herkesin isim önermekle “görevli” olduğu kartopu tekniğiyle genişlemeye devam ediyor.

Forumun ana mekânı olan dijital platform, katılımcı olmayanların da ziyaret edip izlemesine, paylaşımları görmesine, mesaj göndererek katkı sunmasına açık. Ama forum bununla sınırlı değil. “Nasıl bir sağlık sistemi?” tartışmasını, canlı webinar’lar, farklı görüşlerin dile getirileceği röportajlar, uygun mesafeli ölçeklerde yüz yüze toplantılarla, güncel meseleleri dinamik bir yapıda ele alarak sürdürmeyi planlıyoruz.  

Tartışmayla ortaya çıkanları ne yapacağımızı da, yolda, birlikte belirlemeyi öneriyoruz. Kolay değil, biliyoruz ama imkânsız da değil. Yeter ki Forum’un ana teması etrafında toplanalım: Cumhuriyet’in yeni yüzyılı için nasıl bir sağlık sistemi istiyoruz?

Şimdiden soralım. Sormakla kalmayalım, cevaplar arayalım, çözümler bulalım, birbirimize akıl-fikir ve omuz verelim. Katılarak, duyurarak, dayanışarak…